زیست شناسی

سؤالات تلگرام

زیست شناسی

پستتوسط سؤالات تلگرام » دو شنبه 31 خرداد 1395, 7:04 am

سلام.من خیلی سردرگمم.زیست شناسی خوندم امانمیدونم ازبین رشته های وزارت بهداشت کدومش راحتر میشه قبول شد.شمابه من چی پیشنهادمیکنید؟

کارشناس آموزشی
مدیر سایت

Re: زیست شناسی

پستتوسط کارشناس آموزشی » پنج شنبه 3 تیر 1395, 10:00 am

سلام
برای ارشد رشته هایی که راحتتر میتونید قبول بشید مثل آناتومی یامیکروب موادغذایی رابخونید یارشته هایی مثل علوم آزمایشگاهی که کاربردی ترند مثل میکروب پزشکی بهتره

سؤالات تلگرام

زیست شناسی(2 )

پستتوسط سؤالات تلگرام » شنبه 5 تیر 1395, 7:27 am

سلام.من کارشناس زیست شناسی عمومی هستم برای ارشد بین دو رشته علوم تغذیه و علوم تشریح(آناتومی)گیر کردم...اگه لطف کنید راهنمایی بفرمایید ممنون میشم...سپاسگزارم

سؤالات تلگرام

زیست شناسی(3)

پستتوسط سؤالات تلگرام » شنبه 5 تیر 1395, 9:53 am

سلام میشه برنامه ریزی رشته ی سلولی مولکولی ازمون سراسری رو هم بزارین؟
اخه من نمیدونم از کجا شروع کنم
میشه اسم کتاب ها و منابع لازم هم بگید؟اگه ممکنه
ممنون :)
آخرین ويرايش توسط 2 on سؤالات تلگرام, ويرايش شده در 0.

کارشناس آموزشی
مدیر سایت

Re: زیست شناسی(3)

پستتوسط کارشناس آموزشی » شنبه 5 تیر 1395, 10:07 am

برای مشاهده منابع آزمون ارشد زیست سلولی مولکولی روی لینک زیر کلیک کنید:
http://www.mui.ir/?page=1206&cat=manabe
برنامه مطالعاتی برای زیست سلولی مولکولی:
برنامه دوماهه اول :
بيوشيمي :آب و الکترولیت ها، اسید و باز( اختلالات، تنفس و هموگلوبین، یونها و ...)، ساختمان اسید آمینه و پپتید و پروتئین(از جمله پروتئینهای پلاسما و مباحث بالینی)، آنزیم4( مفاهیم، کینتیک و کاربرد بالینی آنزیمها)، ویتامین ها و کوآنزیم ها
زيست شناسي سلولي: روش هاي مطالعه سلول – سلول و تركيبات شيميايي آن – غشا و انتقالات غشايي و اتصالات سلولی
زيست شناسي مولكولي:ساختمانDNAوRNAو سازمان یابی کروموزوم و ژنوم، همانند سازی DNAدر پروکاریوتها و یوکاریوتها
ژنتیك:قوانین مندل، روابط بین اللها و ژنها، سازمان بندی ژنوم، تقسیم سلولی و سیکل سلولی و ژنتیک باکتریها
ميكروبيولوژي:تاریخچه و کلیات میکروب شناسی، ساختمان باکتریها، دیواره سلولی، ضمایم و لایه های سطحی، غشای سیتوپلاسمی، سیتوپلاسم و محتویات آن، رشد و متابولیسم باکتریها، ژنتیک باکتریهاو میکروبیولوژی کاربردی
مجموعه زیست شناسی : بر اساس سر فصل دروس اصلی و زیست شناسی گیاهی و بیوفیزیک
مجموعه قارچ شناسی، ویروس شناسی و ایمنی شناسی:
قارچ شناسي : كليات قارچ شناسي – اپيدميولوژي قارچ ها – بيماريهاي حاصل از باكتريهاي شبه قارچي (اكتينومايكوزيس – نوكارديوزيس – اريتراسما – ترايكومايكوزيس اگزيلاريس – درماتوفيلوزيس – پيتد كراتولايزيس)

ايمني شناسي : اصول ايمني – ويژگي هاي كلي سيستم ايمني – آنتي بادي – آنتي ژن – اساس سلولي پاسخ ايمني –MHC – عرضه آنتي ژن – ايمني ذاتي و اكتسابي – مسيرهاي عرضه آنتي ژن
ويروس شناسي : ساختمان و كليات ويروس ها – تشخيص آزمايشگاهي – بيماري زايي ويروس ها – اثر عوامل فيزيكي و شيميايي – داروهاي ضد ويروسي – واكسن هاي ويروسي – ژنتيك ويروس ها – ايمونولوژي ويروسها – طبقه بندي ويروس هاي حايز اهميت در طب باليني
زبان
برنامه دوماهه دوم:
بيوشيمي : ساختمان کربوهیدرات، ساختمان لیپید و انتقال و ذخیره لیپیدها، غشاهای زیستی و انتقالات، ژنتیک مولکولی و ساختمان نوکلئوتیدها، متابولیسم هم و پورفیرین ها و نمک صفراوی
زيست شناسي سلولي: شبكه آندوپلاسميك – دستگاه گلژي و ریبوزوم
زيست شناسي مولكولي: رونويسي در یوکاریوتها و پروکاریوتها – پردازش RNA
ژنتيك:الگوهای وراثتی و بیماریهای تک ژنی، سیتوژنتیک (اختلالات کروموزومی) ژنتیک ایمنی، تکوین
ميكروبيولوژي:ضدعفونی کننده ها، آنتی بیوتیکها، پاتوژنز و فلور طبیعی، میکروکوکاسید، استانیلوکوکاسید، استرپتوکوکاسید، نایسریاسیه و میکروب شناسی محیطی
مجموعه زیست شناسی : بر اساس سر فصل دروس اصلی و زیست شناسی جانوری
مجموعه قارچ شناسی – ویروس شناسی- ایمنی شناسی :
قارچ شناسي : بيماريهاي قارچي سطحي ( تينه آ ورسيكالر – تينه آ نيگرا – پيدرا – اتومايكوزيس ) – بيماريهاي قارچي جلدي – بيماريهاي قارچي زير جلدي
ايمني شناسي : انواع T سل – پديده مراقبت ايمني – ايمني هومورال – ايمني سلولار – كمپلكس TCR – سايتوكاين ها – سوپر آنتي ژن – انواع B سل ها – كمپلمان – ساختمان، عملكرد و جزئيات آنتي بادي ها
ويروس شناسي : پاپوا ويريده – پاروويريده – آدنوويريده – هرپس ويريده – هپادنو ويريده – پاكس ويريده .
زبان
برنامه دوماهه سوم:
بيوشيمي : بیوانرژتیک و زنجیره تنفسی، متابولیسم کربوهیدرات، متابولیسم لیپید، هورمون
زيست شناسي سلولي: ليزوزوم- ميكروبادي – ميتوكندري – كلروپلاست
زيست شناسي مولكولي: پروتئين سازي(ترجمه) و تنظيم بيان ژن در پروکاریوتها و یوکاریوتها
ژنتيك:صفات واختلالات چند عاملی، دسیمورفولوژی،ژنتیک جمعیت و تکامل، ژنتیک سرطان، تعیین نقشه ژنی و نوترکیبی
ميكروبيولوژي: باسیلهای گرم مثبت فاقد اسپور و گرم مثبت اسپوردار، مایکوباکتریاسه، انتروباکتریاسه، سودوموناسه و میکروبیولوژی غذایی
مجموعه زیست شناسی : بر اساس سر فصل دروس اصلی (کل مباحث)
قارچ شناسي : بيماريهاي قارچي احشايي – بيماريهاي قارچي فرصت طلب – عفونت هاي قارچي ساپروفيتي –
ايمني شناسي : واكنش هاي ازدياد حساسيت – بيماري هاي اتو ايمن – انواع واكسن ها – انواع پيوندها و رد پيوندها – ايمونوپوئز – لنفوپوئز – كموكاين ها
ويروس شناسي : پيكورنا ويريده – كلسي ويريده – آستروويريده – توگا ويريده – فلاوي ويريده – رترو ويريده – دلتا ويريده – ويروس هاي تومورزا – ويروس هاي آهسته و پريونها .
زبان
برنامه دوماهه چهارم:
بيوشيمي : متابولیسم اسید آمینه، متابولیسم نوکلئوتید، همانند سازی و ترمیم، رونویسی و پردازش، ترجمه و proسازی و تنظیم بیان ژن
زيست شناسي سلولي: هسته و چرخه سلولي و اسکلت سلولی
زيست شناسي مولكولي: تكنيك هاي مولكولي – مهندسي ژنتيك و مکانیسم های ترمیم و جهش
ژنتيك: ژنتيك مولكولي، مهندسی ژنتیک و کاربرد آن در درمان بیماریها، تشخیص قبل از تولد
ميكروبيولوژي:گروهHACEK ، کمپیلو باکتر، هلیکوباکتر، اسپیروکتالها، باکتریهای داخل سلولی اجباری، باکتریهای فاقد دیواره سلولی، باسیل و کوکسی های گرم مثبت و گرم منفی بی هوازی اجباری
مجموعه زیست شناسی : بر اساس سر فصل دروس اصلی (کل مباحث)
قارچ شناسي : بيماريهاي قارچي نادر – ساپروفيت ها – ايمونولوژي و سرولوژي بيماريهاي قارچي – داروهاي ضد قارچي و مكانيسم اثر آنها – سموم قارچي و قارچ هاي سم زا – تشخيص آزمايشگاهي (نمونه گيري، محيط كشت ها، رنگ آميزي، تست هاي بيوشيميايي و ..)
ايمني شناسي : ارگان ها – گيرنده هاي سايتوكاين – نقص سيستم ايمني – ايمنولوژي تومور – انواع تولرانس – تكنيك هاي ايمنولوژيك – ايمنولوژي عفونت ها
ويروس شناسي : اورتو ميكسوويريده – پارا ميكسو ويريده – رابدو ويريده – فيلوويريده – بونيا ويريده – آرنا ويريده – كورونا ويريده
زبان

سؤالات تلگرام

زست شناسی گیاهی

پستتوسط سؤالات تلگرام » سه شنبه 8 تیر 1395, 4:02 am

سلام خدا قوت .طاعات و عباداتتون قبول.
من زیست گیاهی خوندم
برای ارشد چه رشته ای رو بهم پیشنهاد میدین؟؟
اگه وزارت بهداشت بخونم بازار کاررشته هاش چ طوره رشته هایی مثل هماتولوژی ؟
ممنون

کارشناس آموزشی
مدیر سایت

پستتوسط کارشناس آموزشی » چهار شنبه 9 تیر 1395, 5:29 am

سلام
هماتو رشته خیلی خوبیه کلا از رشته های علوم آزمایشگاهی مثل میکروب بیوشیمی و... انتخاب کنید بهتره

مجیدی زاده

پستتوسط مجیدی زاده » سه شنبه 22 تیر 1395, 7:40 am

سلام من فارغ التحصیل کارشناسی کشاورزی هستم برای انتخاب رشته امتحانی ارشد بین زیست شناسی و بهداشت و كنترل كيفي مواد غذايي که در زیر گروه دامپزشکی هست تردید دارم لطفا توضیح بدین بازار کار کدوم بهتره و دوم اینکه این رشته که زیر گروه دامپزشکی هست چه فرقی با رشته بهداشت و ایمنی مواد غذایی زیر مجموعه وزارت بهداشت داره؟ قبولی در کدوم راحت تره؟ ممنونم :geek: :geek: :geek:

کارشناس آموزشی
مدیر سایت

پستتوسط کارشناس آموزشی » سه شنبه 22 تیر 1395, 10:07 am

سلام
بهداشت وایمنی کاربردش درسلامت وجنبه بهداشتی داره بهداشت دام بیشتر جنبه اقتصادی درکنارکیفیت دارد
عاوم راحتتره ولی بهداشت بهتره

مجیدی زاده

پستتوسط مجیدی زاده » سه شنبه 22 تیر 1395, 1:08 pm

ممنون اگه ممکنه بگین زیست بهتره یا بهداشت و ایمنی از نظر بازار وآینده شغلی اگر کسی فوق زیست بگیره و دکتری مثلا بیوشیمی بالینی قبول بشه بعدا براش برای آزمایشگاه زدن و این حرفا دردسر ساز نمیشه ؟

بازگشت به “مجموعه زیست شناسی”

چه کسی حاضر است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر جدیدی وجود ندارد. و 4 مهمان